Mať sa už len lepšie a lepšie

Od kedy svet je svetom sa na ňom vraj nič nezlepšuje. Myšlienka ´ľudského pokroku´ neznamená viac než to že sa čo to bude dať zjednodušiť, keď sa tak do detailov vezme. Svet nebol lepší včera ako predvčerom, a nie je lepší dnes ako bude zajtra. Možno na svete v ktorom dnes žijeme nie je zarážajúce ako je vždy rovnako zlý, krutý a beznádejný, ale to, že sľubuje byť zo dňa na deň lepší a lepší avšak čo je divné je, že on nie len, že zo dňa na deň lepší nie je, ale je ešte snáď horší. Možno ľudia ešte nikdy pred touto dobou nechceli tak veľmi žiť pre budúcnosť, ale ich prítomnosť bola pritom tak nejasná ako je dnes tá naša.

Každá moc v každom okamihu prítomnosti  vyvodzuje svoje posledné konsekvencie do pozornosti. Budúcnosť vychádza načisto zrejmá. Z istej strany. Môžete byť skeptik, a môžete byť strojca svojho šťastia, ktorý žije v bubline, alebo vákuu. Ono to niekedy s nami dnes vyzerá tak, že veľa z vecí, ktoré okolo seba vidíme sa diať, by sa dalo povedať, že závisia na tom ako sa mi na nich pozeráme, a ako ich chápeme. V podstate sa všetci chceme mať už len lepšie. Naša fixácia na budúcnosť vychádza z toho, že sa chceme mať na tomto svete, ktorý sa nikdy nezlepšuje, lebo k ničomu lepšiemu ako to čím je nespeje, vždy čoraz ďalej už len a len lepšie. Prítomnosť pritom pre nás nevyzerá často krát dobre, ale povedzme si, kto by sa trápil pre čokoľvek okrem maximalizácie svojho ´blahobytia´? Povedzme, že niekedy človek prepadne pochybnostiam, ale stoja tie zato? Nenechám sa predsa brzdiť nejakými más médiami, alebo hotovými správami, či bludmi, ktoré dnes kde kto šíri. Zarábať sa dá na všetkom. Na nešťastí, utrpení, strachu, bolesti, smrti. Ľudia na týchto veciach zarábali vždy. Či už sa experimentuje s nimi priamo ako v slovenskom zdravotníctve, alebo ide o hru na mačku a myš, v ktorej tú myš má hrať príroda.

Svet sa k lepšiemu nemení. Prečo by aj? Stojí to tu niekomu zato? Málokomu očividne. Všetko má svoju cenu, ale hodnotu postrádajú už i tie najzákladnejšie veci. A to nejdem hovoriť o láske, citoch, alebo všeľudských medziľudských kontaktoch. Dôvodom preto, že sa svet nezlepšuje, by som povedal je príroda. Človek sa učí ako tá funguje, ale jemu samému to jej fungovanie do karát nehraje vždy. Respektíve mu nehraje nikdy, keď sa má recipročne obetovať. Príroda sa nezlepšuje, lebo v nej nikdy nie je pohodlnejšie. Nie je v nej viac zbytočného luxusu, komfortu, suv-automobilov, vyvatovaných sedadiel z kinosál, viac všetkého toho čím sa človek na úkor prírody obklopuje. Príroda sa človekom nedá zlepšiť. Je v každom ohľade dokonalejšia ako si človek vie predstaviť a pochopiť. Jej zákony sú večné. Ľudský druh je ako ten malý vypínavý trpaslík, ktorý kradne Zemi  jej bohatstvo. Tento vypínavý trpaslík si rozporcoval Zem ako mŕtvolu, a všade sa hrabe, aby v jej vnútornostiach doloval poklad. Organizuje zvieracie hekatomby deň za dňom, v ktorých padajú miliardy, a kruto sa mstí svojou nadvládou prírode, ktorú usiluje ovládať.

Svet sa nezlepšuje. Život sa nezlepšuje. Je vždy rovnako ťažký, a možno ťažší. Moderný človek sa chce mať len a len lepšie. Čo znamená jeho neustále sa ´zlepšovanie v tom ako sa má dobre´ pre svet okolo? Katastrofu často biblických rozmerov. Neukáznenosť, servílnosť, ekonotroctvo, závislosti, nadbytok, ktorý ochudobňuje zemský život o energiu, ktorú vyžaduje   jeho chod. Nadbytok, ktorý nemá konca , ktorý sa rovná nekonečnému rastu ekonomiky, ktorá sľubuje mať  sa už len lepšie. Frázy vygumovaných politikov formátu Fica, ale nepadajú na úrodnú pôdu. Táraniny a veľkohubé sľuby, ktoré prajú iba ľudskej márnivosti. Zem sa možno ešte neotriasa v základoch pod náporom ôsmich miliárd, a možno nikdy nebude. Možno túto horu ľudskú zmetie pod svoj povrch v okamihu. A možno to čo ju čaká sa naopak skončí zle pre ňu. Ťažko povedať. Ale jedno je isté už teraz. Čím chceme od budúcnosti viac o to viac je holá existencia Zeme pod paľbou tu a teraz. Sľubujeme si toho od budúcnosti veľa, ale málo preto robíme. Aj keď nemusíme veriť všetkým prorokom ekokalypsy, ale že je Zem ako tá ukrižovaná v mene lepšieho zajtrajšku je možné vidieť aj dnes.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *