Možnosti volieb

Aj keby život bol náhoda, by nebola náhoda náhodou život? Vznikol život z vlastnej iniciatívy celkom náhodou? A náhodu si ako vysvetliť, keď nie ďalšou náhodou? Život ako silou vôle vzniknuvší, ktorá z vlastnej iniciatívy sa spustila do chodu? Pochodom rad vchod radom, ktorý sa rozdelil medzi kultúru a prírodu. Princíp o, ktorý ide je asi kategorický. Rozdeľuj a panuj v princípe. Hovorí sa, že život si nájde cestu. Alebo cesta si nájde život. Ono všetky cesty vedú do Ríma, alebo do smrti pokiaľ ide o život.

…na svete je množstvo foriem života, a preto je sám vôbec život definovať ako jednotné niečo dosť zložité. Ekologická nerovnováha spočíva v tom, že jedna forma života, ktorá je ľudskou, alebo dokonca príliš ľudskou sa dostala do konfliktu s prakticky všetkými inými formami života vôkol. Zadefinovať, alebo subsumovať pod pojem ´život´ všetky tieto formy života tj milióny druhov húb, plesní, hmyzu, zvierat, alebo rastlín je extra zovšeobecňujúce. Inými slovami nie je forma života ako forma života.

V dnešnej dobe sa často hovorí o takzvanom životnom štýle. Zdokonaľovať štýl životný. So všetkým čo k tomu patrí. Znie to snobsky, alebo to snobské aj je. Snobské pojmy ako ´konzumná spoločnosť, spotrebný úver, ekonomický otrok, ipod, osobný počítač´. Myslím, že pri štýle života, by nebolo od veci hovoriť o forme života, ktorá si ten, ktorý štýl života ´osvojila´. Keby sme celý tento ´štýl´ preniesli na zviera, by sme mohli hovoriť tak najviac o tom ako sa ´zviera´ pohybuje, ako sa ´stravuje´. Ale pri štýloch, či formách života človeka máme čo činiť z variabilitou premenných´možností volieb´.

Idem do obchodu a môžem si vybrať zo stovky produktov, jedál, časopisov, výživových doplnkov. To všetko čo si vyberám určuje moju identitu, alebo aj štýl môjho života, či teda keď prejdem do zvieracej nomenklatúry ´formu života´. Formu života človeka, ktorá má vplyv na jeho rozhodnutia určuje aj výber pohlavného partnera. Napríklad v prípade homosexuála. Človek zdá sa je formou života v kategórii samej o sebe. Aj keď teoreticky má korene v zvieracej ríši, a mohol teoreticky začať ako forma života zvieraťa tak dnes sa táto forma života zdá ašpirovať dokonca na umelú inteligenciu a formu života -robota, ktorý človeka už vo forme technológie neobmedzene prístupnej zotročuje na každej z úrovní jeho fungovania. Robot je údajne dobrý sluha a zlý pán. Kto si, ale vychová z robota dobrého otroka miesto zlého pána?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *