My sme les s Havranom

Erik Baláž vo večeri s Havranom skutočne hviezdil. Doniesol veľmi silný príbeh o dvadsiatich rokoch úmorného preťahovania sa na súdoch o každú trošku vybojovanej Zeme.  Mnoho sa zničilo, a mnoho sa cestou stratilo, ale krv, slzy a pot ostali. Že do ochrany prírody sa nemôžu vnášať žiadne emócie? ´Pán´ Morong z Lesy SR vysvetľoval. Iste že nie, keď za dve dekády s týmito holými nezmyslami obrnenými  ´vedeckými mentalitami´  a ´kapacitami´ nepohlo nič, tak sa pristúpilo nato, aby sa aj pred verejnosťou ukázala špička ľadovca byrokracie a korupcie, ktoré dýchame, myslíme, cítime, a s ktorými zaspávame.  Pán riaditeľ, alebo možno by mu pristalo aj pomenovanie ´lesný gazda´ nás pred celým národom bezpečne ubezpečoval v svojej snahe o nepriestreľnú argumentáciu, že s kostolným poriadkom je všetko ako má byť a že to tak aj bude doplnil tým, že tu ochranári nakoniec sú tí, ktorí pripravia budúce generácie o prírodu a les, keď tam jeho kumpánov z oligarchie, a drevárskej loby náhodou nepustia ťažiť.  Asi si zrejme robil súkromné očko u svojich nadriadených, ale  Erika tieto argumenty, ktorých slavomam a mamonomam aj verejnosť vidí na prvý dojem, samozrejme nechajú chladným.

Dvaja na jedného rúbali a ťali do živého, ale Erik vždy dokonale vedel, ktorá bije, a každý argument s rozvahou a prehľadom zrejme presahujúcim chápanie oboch pánov kapacít dokopy, vždy efektne a trefne vytmavil vo svetle v akom sa vec naozaj má. Rozkrádajú nám aj posledné cenné lokality, a otravujú vodné zdroje. Tvoria pôdnu eróziu a kde sa čoho len dotknú tam často nie stromy, ale tráva ešte sto rokov nerastie.

Pokiaľ to ja ako laik do prírody a hospodárenia s ňou viem trochu posúdiť tam nepadol jeden argument proti Erikovi na úrodnú pôdu. Oháňanie sa vyhláškami, a hláškami ako takými splaškami, ktoré si nezabudnú spláchnuť lebo peniaze nesmrdia nikomu zle. Pre každý prípad a pre všetky prípady by verejnosť nemala vedieť čo vlastne ochranári robia, lebo tých, by vlastne nemalo byť vôbec vidieť, počuť, a najlepšie by ich nemal možnosť mať nikto ani cítiť, lebo tej verejnosti, a hlavne tým pánom z vysokých škôl lesníckeho vyučenia sa tu konečne niekto dostal pod kožu. Verejnosť zrazu vidí a môže si spraviť mienku. Bez debaty, a diskusie sa doteraz obišli pre ich kšefty s drevom sa to hodilo do karát. Teraz sú na očiach a ako také bledé xichty vampírov čo sajú krv zo všetkého živého začali syčať.

 

5 Komentáre

 1. Kritik

  Pointa v pohode. Ale ta stylistika – hrozne sa to cita!
  A skus dat pre buducnost a realne priklady z diskusie a tie trochu rozviest.
  Takto to vyzera ako pamflet napisany v nasratosti za 5 min.
  Drzim palce s blogom.

 2. admin

  Ahoj..V kľude doplni, keď si videl diskusiu, a rozveď, ja do budúcna berem na vedomie, relevantný koment, keď Ťa téma trápi pán kritik,a nasranosť tak tá tam je. Aj keď viac ako 5 minút to trvalo.Reálny príklad by bol napríklad ten, že máš toho tetrova hlucháňa, ktorý je dáždnikovým druhom. Ako niekto kto je riaditeľ lesov a argumentuje proti bezzásahovosti neberie v úvahu, že sú druhy, ktoré bez svojho biómu neprežíju, a opakuje do kolieska, že bezzásahovosť nefunguje? Nehovoriac o nezmysloch ako, že les sa o seba nepostará. Postaral sa o seba po 300 miliónov rokov a viac. Ale hej nepostará, lebo mu nejde v ústrety s popíleným drevom v náručí ten ´les.´Alebo dreváreň v jeho slovníku…dík za kritiku…

 3. Chodec

  Tu je dovolene pisat aj v nasratosti. Ani stylistika alebo dlzka nie je na tomto blogu obmedzena. A preto ho rad navstevujem a citam.

 4. kritik

  Admin: Jo, presne take informacie by mi tam chybali. Nejake konkretne priklady z diskusie, hned by to blog posunulo trochu inde. Nevidel som tu diskusiu, preto som to pisal. V podstate so vsetkym suhlasim, tiez si myslim, ze by mal by narodny park a chranene uzemie bezzasahove. kalamita predsa vo velkom postihla vacsinou umelou clovekom vysadene stromy a monokulturne vysadzanie lesa pred sto rokmi tiez nebol moc dobry napad. omnoho viac ako lykozrut predsa skodi clovek. v jednom clanku na sme.sk, ktory uz zial nemozem dopatrat, bolo pekne porovnanie vyskytu kalamity a vyrubanych porastov. Tie fotky robil nejaky clovek, ktoreho firma sa venuje geomapingu, alebo ako sa to vola a maju omnoho presnejsie a hlavne viditelne!! informacie o tom ako sa tazi v chranenych uzemiach – miliony kubickych metrov – nie je si tazke predstavit, kde tie peniaze koncia a kto ma z toho provizie.

 5. admin

  kritik;omnoho viac ako lykozrut predsa skodi clovek..bez debaty.
  lykožrúta ukazujú v zlom svetle. keď si cez internet pozrieš diskusiu, že budeš mať kedy, si všimni ako Erik dobre vypointoval presne kedy aké kalamity postihli SR od nejaké 19 storočia. kalamity lykožrútové nie sú nič nové, ale prachy aké sa v lesoch točia a ´váľajú´ tu doteraz neboli.
  bolo pekne porovnanie vyskytu kalamity a vyrubanych porastov
  určite k tejto téme oslov LZ Vlk na FB, a tam Ti dajú info aké len nechceš. Les je zničený ťažbou kalamitnou viac ako keby bol ponechaný sebe, a to preto, že ťažba odkryje pred slnkom nechránenú pôdu a zničí zložitý koreňový a mykorízny systém pod zemou. z toho hľadiska sa les bude len ťažko zviechať a nepozviecha sa ešte sto rokov,ale to sú staré známe veci medzi ochranármi, ktoré lesníci neukazujú preto, že majú za sebou mocipána v podobe biča a cukru teda nedáš dostaneš, alebo ako chceš.
  firma sa venuje geomapingu, alebo ako sa to vola a maju omnoho presnejsie a hlavne viditelne!!
  úbytok lesov je zrejmý zo satelitných snímkov, a to každému kto nie je slepý, alebo debil.
  informacie o tom ako sa tazi v chranenych uzemiach – miliony kubickych metrov – nie je si tazke predstavit, kde tie peniaze koncia a kto ma z toho provizie.
  ´pán´ žiga je vlastníkom každého dvadsiateho kmeňa z SR, a len jedna biospaľovna ako energy Bardejov denne dostáva dodávku 20 kamiónov, víkendy tiež.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *