Včeláreniu ..

….sa venujeme dvaja zo synom. Sme členmi SZV a ja som vo výbore našej ZO Modrý Kameň. Včeláriť v dnešnej dobe nie je nič jednoduché a to hlavne ak sa koníček stane aj povolaním. Máme tu včielky, prírodu a ekonomiku. Tak ako píšem na stránkach snažíme sa priblížiť čo najviac k ekologickému chovu včiel. Včelárime v drevených nezateplených  nádstavkových úľoch rámikovej mieri A – B. Úle máme natreté prírodným farebným  olejom a to len z vonkajšej strany. Včelie matky si včielky odchovávajú sami a sú voľne parené a to systémom odloženec bez matky.
Starostlivosť o včely a boj proti klieštikovi (Varroa Destruktor). Na likvidáciu klieštika používame výhradne kyselinu vravčiu, šťaveľovú a mliečnu. Tieto kyseliny sa nachádzajú aj v ovocí samozrejme nie v takej koncentrácii. (Nepoužívame tvrdú chémiu aj keď je na Slovensku povolená!!!) Samozrejmosťou je vyrezávanie stavebného rámika a úplné odobratie plodu (náhrada za rojenie). Včely na zimu prikrmujeme repným kryštálovým cukrom (nie kukuričnými sirupmi). Určite si položíte otázku prečo im nenecháme ich vlastný med cez zimné obdobie? Včely v prírode zimujú na vlastnom mede ale tento med si hromadia počas celého roka, teda je to zmes rôznych druhov medov. Pokiaľ mi med odoberieme trebárs agátový a včielky pokiaľ by bol dobrý rok a spravili by si zásoby z lesného alebo medovicového medu nemuseli by prežiť zimu a uhynuli by od hladu aj keď by mali dostatok zásob. Tento med by im skryštalizoval a cez zimu sú bez vody a nemali by ho čím zriediť. Na jar keď je pekné počasie a rozkvitnú ovocné stromy odoberieme včielkam prebytočné zimné zásoby a založíme nový medníkový nádstavok. Zimné zásoby použijeme pri tvorbe nových rodín.
Príroda, včely a my. Mám už cez päťdesiatku a pamätám si prírodu keď môj starý otec pásol kravky ktoré sme mali. Lúky boli prírodne hnojené a plné ovocných stromov. Jedného krásneho dňa prišli družstevné buldozéri a neostal ani jeden strom. V prírode súvisí všetko zo všetkým, stačí že nie sú kravy, potom nie sú muchy a vtáčiky nepapajú muchy ale včielky. V tej dobe bola veľká hrozba v podobe DDT ale pol to slabý odvar proti dnešnej chémii. Morené semená – to je dôvod prečo sa vyhýbame repky a slnečnici. Pre nás včelárov je to boj s mocnými. Kosenie – tráva ani nenarastie a už sa kosí nestačí ani rozkvitnúť, pre včelu je to ako púšť pre človeka, a aby toho nebolo málo pre istotu zmulčujeme všetko čo sa dá však EU neplatí za potravinu ale za mulčovanie.

Napriek tomuto všetkému verím že včely a život na tejto planéte prežije, život ako taký nedokáže naša rasa zničiť. „Zničíme hlavne seba“
Logika č.1 Rozmýšľať a financovať na ktorú planétu sa presťahovať však to je jednoduché, alebo neničiť našu zem. http://www.pv.sk/vcely/index.asp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *